Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
Napájení
Programovatelný zdroj eBay
OK1CJB
13.02.2018
01900
01900 pohledPotřeboval jsem regulovaný zdroj do 24V, na proud 2A. První, než jsem začal něco vyrábět, podíval jsem se na eBay. Skutečně jsem zdroj našel. Objednání bylo dílem okamžiku. Současně jsem objednal spínaný zdroj 24V/2A. Dát všechno dohromady bylo velice jednoduché. Problém nastal při použití. Při nastavování napětí musíte
  1. stisknout horní tlačítko V/↑
  2. stiskem otočného knoflíku přepnete volbu hodnot ze setin Voltu na desetiny
  3. otočením zvednete výstupní napětí o desetinu Voltu
  4. změříte potřebné
  5. mezi tím se celé nastavení vynulovalo a začínáte znovu od bodu 1
Potřeboval jsem měřit postupně po desetině Voltu v rozpětí pěti Voltů. To je padesát hodnot. Po deseti měřeních mi ruply nervy a vytáhl jsem starý odsvědčený analogový zdroj postavený podle pana Belzy, zapojil do série s pevným zdrojem 12V a v pohodě doměřil potřebné.
Je to skutečně programovatelný a ne regulovatelný zdroj. Že bude rušit jsem předpokládal už při koupi. Regulace zdroje je provedená pulzní šířkovou modulací. Protože se jedná o zdroj s proměnným napětím, nemůže mít na výstupu velkou kapacitu filtračního kondenzátoru. Zdroj bude vhodný tam, kde není potřeba často měnit napětí a zařízení má na vstupu slušnou filtraci. Rušení je značné, nebyl to dobrý nákup.
01900 pohled T